«Публічний аудит»: Верифікація соцвиплат. З якими труднощами можуть зіткнутися внутрішньо переміщені особи? «Политика»

 

Мінфін днями презентував програму верифікації соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПО). «Публічний аудит» дізнався, які зміни підготувало відомство Наталі Яресько в частині виплат та верифікації та з якими нестиковками можуть зіткнутися ВПО.

Так, Постанова Кабміну вносить зміни одразу до декількох порядків. Один із них стосується оформлення та видачі довідок про взяття на облік ВПО. Відтепер не може вважатися фактичним місцем проживання особи адреса місцезнаходження органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, інші приміщення, де такі особи фактично не проживають. Крім того, підставою для рішення про зняття з обліку таких осіб віднині може бути інформація СБУ, Нацполіції, Державної прикордонної служби про тривалу відсутність особи за місцем проживання.

«Якщо розглядати ці зміни абстраговано від реалій життя, то вони ніби не містять ризиків. Проте на практиці цілком може так трапитися, що тимчасові переселенці, припустімо, проживають у найманій квартирі, але її власник проти того, щоб наймачі вказували її як своє місце проживання. Адже як органи соціального захисту, так і правоохоронні зможуть використовували дані про те, що він здає житло в найм, а це передбачає для нього фіскальний ризик», – моделює ситуацію заступник керівника «Публічного аудиту», юрист Андрій Вігірінський.

Крім того, як пояснює фахівець, органи соціального захисту, звернувшись до правоохоронців із запитом щодо перевірки інформації про фактичне місце проживання ВПО, можуть отримати просто  відписку про те, що за виїздом встановлено: тимчасово переміщені особи за вказаним місцем не проживають. «Причому, для цього уповноваженому представнику правоохоронних органів не завжди потрібно справді виїжджати на місце – до таких запитів та доручень вони ставляться як до другорядної роботи, особливо на фоні зростання рівня злочинності та зниження розкриття злочинів», – вказує Вігірінський.

Також низку змін внесено й до Постанови «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». Так, із 1 квітня соціальна допомога та пенсії ВПО, які перебувають на обліку, здійснюватимуться виключно через рахунки в «Ощадбанку». До цього часу банк за власний рахунок виготовить платіжні картки, які є одночасно посвідченням переміщеної особи, міститимуть графічну та електронну інформацію про власника, його електронний цифровий підпис.

«Зрозуміло, що для виготовлення картки необхідно особисто з’явитись у відділення «Ощадбанку» за місцем обліку, надати документи, що посвідчують особу, зразки підпису, а також пройти процедуру фотозйомки. Ймовірно, це також один зі способів «живої» верифікації: не прийшов – картку не отримав, а отже, виплата не буде нарахована та виплачена. Тільки за встановлений строк, 1 місяць, це буде зробити доволі складно, адже на сьогодні навіть відсутній погоджений між Пенсійним фондом, Мінсоцполітики та «Ощадбанком» порядок нанесення на платіжні карти графічної та електронної інформацій, плюс черги, плюс технічний етап виготовлення», – пояснює експерт.

Він додає, що загалом запропоновані зміни, а також сам процес верифікації на сьогодні справді є нібито обґрунтованими. «Тут важливо, щоб через чиїсь недопрацювання чи халатність при перевірці не постраждали ті люди, які справді на законних підставах отримують соціальні виплати», – додає спеціаліст.

Водночас не варто забувати, що це тільки один аспект у питанні верифікації, й існує ще один – субсидії, які для основної казни країни є непомірним тягарем. За прогнозом Вігірінського, можливо, у цьому році Мінфін обмежиться виключно верифікацією виплат внутрішньо переміщеним особам. Адже в умовах очікуваного зростання тарифів на газ, електроенергію й тепло, які нас очікують і в квітні, і у вересні (а платити за ними значні суми ми почнемо з жовтня), можуть назріти серйозні соціальні хвилювання. Проте в будь-якому разі цей крок буде вимушеним.

Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко говорить, що «нинішня модель субсидіювання не дає можливості збільшити ресурси для проведення реформ у країні. Ми винесли на публічне обговорення Концепцію фонду енергоефективності. Його завдання дати відповідь на три питання – залучення субсидій на заходи з енергоефективності, зміна системи субсидій і створення мотивації для проведення таких заходів споживачами, а також питання взаєморозрахунків між учасниками енергетичного ринку».

У минулому році з держбюджету на виплату субсидій було виділено 14 млрд грн, у цьому – сума має сягнути 35 млрд грн. Зрозуміло, що економіка не в змозі витримати такий тиск, і це підтверджує сам Генадій Зубко.

«Тому можна спрогнозувати, що репетиція у верифікації на відносно невеликій вибірці в 1,7 млн ВПО в майбутньому переросте у всеукраїнське турне по 15 млн громадян-отримувачів інших соціальних виплат та субсидій», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

ГО «Публічний аудит»

ЕПІГРАФ

 

Эпиграф  2016-03-10 12:58  2099
Loading...

Еще новости в разделе "Политика"

Безвиз: повоняют и забудут
Новый режим для нерабов Украины
2017-06-11 11:05 9834
2017-06-01 14:51 9666
Таможня не дает добро: кружевные трусы c е-Bay запрещены в Украине
Интернет-бизнес загнется вслед за соцсетями
2017-05-31 16:27 2199
«Так ты мил, человек, стукачек…»
Премьер Гройсман попросил депутатов доносить на министров-прогульщиков
2017-05-26 20:49 2136

Еще по теме

2017-02-25 22:30 1275
Как ИГИЛ. Будут ли в прямом эфире резать головы оппозиционным политикам?
блокада Донбасса показала, что власть бессильна против героев АТО
2017-02-15 20:43 1359
Центральный офис Госрезерва в Киеве обыскивают сотрудники СБУ и Генпрокуратуры
С самого утра в центральном офисе компании проводят обыски.
2016-10-31 12:03 1077
В СБУ подтвердили подлинность выкраденных хакерами документов Суркова
Об этом сегодня заявил в эфире украинского телеканала глава аппарата главы СБУ Александр Ткачук
2016-10-25 14:54 1209
Loading...